ICM Ebeler Günü Teması Kaynak Paket Türkçe Çevirisi

, , ,

Sevgili Ebeler ve Ebelik Savunucuları, 

Uluslararası Ebeler Konfederasyonu (ICM), bu yılki Uluslararası Ebe Günü’nü (IDM) 5 Mayıs 2021’de “Verileri Takip Edin: Ebelere Yatırım Yapın” teması altında kutlamaktan gurur duyuyor. Dünya çapında kaliteli ebelik bakımına yatırım yapılmasını savunmak, bu süreçte cinsel, üreme, anne, yenidoğan, çocuk ve ergen sağlığını iyileştirmek için küresel bir ebe topluluğu olarak bir araya gelmeyi dört gözle bekliyoruz.

Mesleğimizin kaydettiği ilerlemeyi yansıtmak için dünyanın dört bir yanından ebelerle bir araya geldiğimiz, IDM, Dünyanın Ebelik Durumu (SoWMy) Raporu’nun 2021 lansmanıyla aynı zamana denk geldiği için bu yılın teması tam yerinde olmuştur. UNFPA, WHO ve ICM tarafından yönetilen SoWMy 2021, ebelerin anne ve yenidoğan sağlık sonuçları ve ebelere yapılan yatırımın geri dönüşü üzerine etkisi hakkında güncellenmiş bir kanıt temeli ve ayrıntılı analiz sağlamaktadır. Bu mercek aracılığıyla, ICM, kaliteli anne ve yenidoğan bakımını iyileştirmek, önlenebilir anne ve yenidoğan ölümlerini sona erdirmek ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) 3.1’i (küresel anne ölüm oranını 100.000 canlı doğumda 70’in altına düşürmek) temel olarak 2030’a kadar ebeleri merkezileştirme çabalarına öncülük edecek. 2021’de IDM’yi kutlarken, dünya çapındaki ebeleri, kadınları, ortakları ve ebelik savunucularını, SoWMy verilerini takip etme ve ebelere yatırım yapma konusunda hükümetleri, karar vericileri ve politikacıları sorumlu olmaya çağırmak istiyoruz. Verilerin gösterdiği gibi, ebelere yatırım, anneler ve bebekler için sağlık sonuçlarını iyileştirmek, anne ve yenidoğan ölümlerini ve ölü doğumları azaltmak için uygun maliyetli bir yaklaşımdır. Ebe liderliğindeki bakım modelleri, mükemmel anne ve yenidoğan sonuçları ve kaliteli bakım ile sonuçlanmaktadır.

Aşağıda, dünya çapında ebelerin etkisine ve artan yatırım ihtiyacına ilişkin kendi kutlamanızı planlamanıza yardımcı olacak 2021 IDM savunuculuk paketimizi bulacaksınız. Bu içerikte:

• hedeflerimiz

• anahtar mesajlar

• (sanal) etkinliğinizi veya faaliyetlerinizi planlamaya yönelik ipuçları

• sosyal medyayı kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinize dair talimatlar

• sizin ve derneğinizin kullanımı için İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olarak indirilebilir içeriğe bağlantılar olacaktır.

Sizi, 2021’de her zamankinden daha fazla insanın ebeler için harekete geçebilmesi için bu kaynak paketini ülkenizdeki paydaşlarla paylaşmaya davet ediyoruz.

Ebeler, kadınların ve ergenlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan, kadınların ve yeni doğanların hayatlarını kurtarmak için temel ve istikrarlı sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmanın ve kaliteli bakım sağlamanın anahtarıdır.

Hizmetiniz ve bağlılığınız için teşekkür ederiz.

Franka Cadée Sally Pairman

ICM Başkanı ICM Yönetim Kurulu Başkanı

Güncellenmektedir……….